Co wpływa na wycenę
instalacji fotowoltaicznej?

Koszt instalacji fotowoltaicznej bardzo często jest utożsamiany z tylko z ceną paneli fotowoltaicznych. Cała instalacja to nie tylko czarne lub granatowe moduły, które przykuwają całą uwagę i które widać na dachu. To także falownik, okablowanie, komponenty montażowe i usługa montażowa. W poniższym wpisie rozłożymy na czynniki pierwsze części składowe całej inwestycji.

Co wpływa na wycenę instalacji fotowoltaicznej?

Podstawowe błędy na początku sprawdzania ofert

Wielu inwestorów robiąc wstępne rozeznanie, robi je w internecie, posiłkując się stronami, które podpowiadają najtańsze komponenty. Bez specjalnej, profesjonalnej wiedzy w jaki sposób połączyć odpowiednie urządzenia z innymi, które są niezbędne, możemy błędnie oszacować koszt końcowy całej inwestycji. To trochę tak jakby składać budowlę z klocków Lego, Duplo i Technics w jedną całość.

Podstawowy element

Pierwszym elementem są oczywiście panele fotowoltaiczne. Najczęściej są to płaskie moduły, wyglądem przypominające czarne lub granatowe tablice, przytwierdzone do dachu lub ustawione skośnie na gruncie. Nie poleca się analizowania ceny przez pryzmat modułów, ze względu na zbyt wąskie zastosowanie tej informacji. Bardziej odpowiednie jest analizowanie ceny całości instalacji, gdzie można wycenić 1 kW w granicach od 4800 zł, w zależności od wykorzystanych materiałów. Zazwyczaj 1 kW to trzy panele fotowoltaiczne. Odpowiednio przeprowadzony audyt zużycia energii wraz z prognozą (Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc fotowoltaiki?), pozwala ustalić jaka ilość modułów zapewni bez kosztowe korzystanie z prądu.

Typy paneli

Rodzaje paneli fotowoltaicznych mogą mieć różne typy budowy i od nich jest uzależniona cena. Panele polikrystaliczne są technologią starszą i tańszą, coraz rzadziej stosowaną przez firmy. Kryształy, które składają się na wypełnienie paneli, nie zapewniają odpowiedniej swobody dla ruchu elektronów, przez co ich wydajność jest mniejsza. Panele monokrystaliczne mają większą wydajność ze względu na technologię produkcji, w oparciu o Metodę Czochralskiego. Polega ona na wypełnieniu paneli ogniwami powstałymi z plastrów ciętych ze sztabek kryształów o cylindrycznym kształcie. Zalety tej metody to wyższa wydajność materiału, ponieważ tak powstałe kryształy na bardziej wydajny proces przyciągania elektronów. Wyższa wydajność to mniejsza powierzchnia paneli. Panele polikrystaliczne mają trwałość gwarantowaną przez producentów na 25 lat. Są bardziej wydajne przy wysokich temperaturach, które generalnie gorzej wpływają na pracę paneli (najbardziej optymalna temperatura dla fotowoltaiki to 25 st. C). Zakładanie tańszych modeli polikrystalicznych w obecnych czasach jest po prostu nie opłacalne.

Moc paneli

Kolejny parametr, który po części wynika z typu budowy to moc paneli. Panele polikrystaliczne zawsze będą miały niższą moc niż panele monokrystaliczne, ale również w grupie tych drugich moc może się różnić. Moc to zdolność produkcji energii przez panele fotowoltaiczne. Ten czynnik jest ważny, kiedy wiemy, że powierzchnia, na której planujemy instalację jest nie wystarczająca. Wtedy warto zainstalować panele o większej mocy, aby bardziej skondensowany panel mógł wytwarzać wystarczającą ilość prądu. Panele o większej mocy są odpowiednio droższe, ze względu na tą funkcję. Znając moc paneli, które chcemy zamontować, możemy określić ilość modułów dla naszych możliwości finansowych. Średnio przyjmuje się że 3 panele odpowiadają 1kW instalacji, a średnie zużycie gospodarstwa domowego, które nie używa energii do ogrzewania domu waha się od 4 do 6 kW.

System operacyjny

Sercem całej instalacji jest licznik dwukierunkowy, zwany falownikiem. To on odbiera energię słoneczną zebraną przez panele i zamienia ją na prąd w gniazdkach. Jego kolejnym ważnym zadaniem jest połączenie z dystrybutorem energii, który w przypadku mikroinstalacji spełnia funkcję magazynowania naszej energii. Instalacja działa w trakcie dnia, kiedy wykorzystujemy energię jedynie do zasilania urządzeń, a nie do oświetlenia, dlatego falownik największe znaczenie ma poz morku, kiedy prąd wraca do naz z magazynu w drugim kierunku. Moc falownika jest uzależniona od mocy instalacji i musi zostać dobrana proporcjonalnie, aby urządzenia działały sprawnie. Im wyższa wartość nominalna instalacji, tym droższy falownik.

Niezbędne elementy montażowe

Odpowiednie zainstalowanie paneli fotowoltaicznych polega na umieszczeniu ich na specjalnej konstrukcji na dachu lub gruncie. Następnie trzeba ją podłączyć do kolejnego urządzenia jakim jest falownik. Okablowanie bardzo często jest prowadzone na strych, do garażu lub innego pomieszczenia gospodarczego przez przewody kominowe i wentylacyjne, w których kable potrzebują być specjalnie zabezpieczone przed skrajnymi temperaturami. W skład elementów montażowych wchodzą uchwyty dachowe, szyny, klemy, śruby dwugwintowe, złączki, kable solarne i zabezpieczenia. Wszystkie te elementy dotyczą standardowych konstrukcji dachu, nie wymagających specjalnych wymagań. Każde inne mocowanie, personalizowane pod dachy bardziej wymagające, jest droższe i wpływa na cenę.

Montaż

Cena usługi montażowej, to nie tylko robocizna ekipy pracującej na dachu. W tym koszcie zawiera się cena audytu i wiedza, dzięki której projektujemy instalację indywidualnie do potrzeb. Oszacowanie oferty, audyt techniczny (m.in. sprawdzenie najkorzystniejszych warunków oświetleniowych w przypadku budynku) i odpowiedzialność za wybór odpowiednich komponentów do potrzeb i możliwości każdego inwestora.

Gwarancja

Ostatnia, nie mniej ważna jest gwarancja całej inwestycji. Czystegrzanie.pl wybiera sprawdzone komponenty najlepszej jakości, tak aby w przyszłości nie tracić czasu Klientów oraz firmy na robienie poprawek. Uważamy, że lepiej zainwestować w jakość na samym początku, dlatego rozwiązania, które proponujemy nigdy nie są podobne do budżetowych rozwiązań z internetu. Jesteśmy pewni gwarancji naszej pracy, gdyż działamy na rynku od 16 lat.

Kategoria wpisu:Blog
Tagi:

Podziel się informacjami z innymi:

coppy link Dodaj zakładkę Google bookmarks meesenger skipi
Chcesz płacić mniej za rachunki lub nie mieć ich wcale? Zostaw swój numer, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb.

Zadzwoń
Pokażemy Ci drogę, którą trzeba iść, pomożemy zrobić pierwszy krok i dalej pójdziemy razem.