Fotowoltaika Racibórz

Miasto na granicach

Racibórz to miasto położone w kotlinie raciborskiej nad rzeką Odrą. Znajduje się nieopodal Gór Opawskich, będących częścią Sudetów Wschodnich. Od strony północy graniczy z Wyżyną Śląską, a od południa z Czechami i Pogórzem Karpackim. Co ciekawe, dystans z Raciborza do czeskiej Ostrawy to tylko 30 km. Miasto jest także otoczone przez wyraźne obniżenia terenu zwane bramami.

To właśnie miejsca, przez które prowadziły szlaki handlowe: Brama Morwaska, Krkowska i Krapokowicka, ułatwiające komunikację między regionami. Również ze względu nizinnego położenia miasto było doświadczone przez powódź z 1997 roku. Miasto jest otoczone rozległymi terenami leśnymi m. in. rezerwatem leśno-stawowy Łężczok.

Bogate tereny zielone Racibórz jest miastem w którym dominuje gospodarka rolniczo-przemysłowa i tym wyróżnia się od innych miast w kierunku Górnego Śląska, pomimo, że w jego granicach znajdują się kopalnie i złoża kopalin. Wiąże się to m.in. Z urodzajnymi glebami i długim okresem wegetatywnym. Również główne atrakcje turystyczne miasta wiążą się z terenami zielonymi. Oprócz wyżej wspominanego rezerwatu miasto ma zarejestrowanych 17 pomników przyrody, dwa parki (Zamkowy i Roth), Ogród Jordanowski oraz Arboretum Bramy Morawskie, w skład którego wchodzi Mini ZOO, utworzone w 2011 roku z około 100 różnymi gatunkami zwierząt i ptaków. Największe zabytki w zabudowie to m.in. Zamek Książęcy, który zmieniał licznych właścicieli, Browar i Spichlerz w Sudole. W kierunku ekologii Racibórz jako pierwsze miasto w Polsce i Europie otrzymało certyfikat ISO 14001 21 czerwca 2001 roku. Jest to certyfikat wprowadzający System Zarządzania Środowiskowego, który miał ważność do 2018 roku. Świadczy on o ekologicznym zaangażowaniu w sprawy związane z ekologią. Dlatego nie dziwi fakt, że Racibórz prowadzi program dofinansowań do fotowoltaiki od 2014 roku. Dzięki któremu jego mieszkańcy mogą założyć przydomową mikroinstalację od 3 do 7 kW, do użytku prądu dla celów gospodarstwa domowego. Program finansowany w 95 5 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (5% dofinansowuje miasto z własnych środków) to rozwijany w latach 2014-2020 grant dla odnawialnych źródeł energii. Dotacje sięgają zwrotu kosztów kwalifikowanych do 80% kwoty, przy maksymalnym zwrocie nie większym niż 20 tys. złotych brutto.