Fotowoltaika Żywiec

Żywiec walczy o czyste powietrze

Oddychanie to podstawowa funkcja życiowa, od której uwarunkowane jest całe nasze życie. Jest to oczywisty i naturalny proces. Jakość powietrza, które wdychamy ma nieprawdopodobny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, środowisko, aktywność zawodową, jak również finanse.

Smog zabija! Szacuje się, że w naszym kraju rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera 48 tysięcy osób. Problem bezpośrednio powiązany jest z niską emisją, czyli emisją szkodliwych pyłów i gazów powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw (węgla kamiennego, węgla drzewnego, benzyny, oleju napędowego itp.) w domach (nieruchomościach) oraz przemyśle. Dowodem na to jest radykalne nasilenie zjawiska w sezonie grzewczym.

Teren Żywca leży w południowej Polsce, pięknie położonej Kotlinie Żywieckiej w pobliżu Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego Niestety, ze względu na położenie ruchy powietrza są tu niewielkie, zimą rzadko wieją wiatry i powietrze stoi. W konsekwencji tego, Żywiec ciągle walczy o czyste powietrze.

Fotowoltaika w Żywcu

Mieszkańcy Żywiecczyzny, w trosce o swoje zdrowie, a także w obronie miejsca w którym przyszło im żyć, nieustannie pracują nad poprawą jakości powietrza w tym rejonie.

Dzięki rosnącej świadomości coraz częściej decydują się na stosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Wielu naszych Klientów postanowiło zainwestować w przydomowe mikroelektrownie, co powala im zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie bardzo pozytywnie wpływa na stan środowiska. Inwestycja w panele fotowoltaiczne daje niezależność energetyczną. Ma również wpływ na wybór systemu grzewczego w gospodarstwach domowych. Użytkownicy fotowolaiki bardzo często decydują się na bezemisyjne ogrzewanie swojego domu. Chętnie instalują ekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła, czy kotły elektryczne. Otrzymują w ten sposób ekologiczny dom bez rachunków!

Montaż fotowoltaiki Żywiec

Dotacja na fotowoltaikę i pompy ciepła w Żywcu

Początkiem sierpnia 2019, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach podpisano umowę na realizację Projektu „Słoneczna Żywiecczyzna”. Celem projektu jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, co w konsekwencji przyczyni się do redukcji niskiej emisji - czyli głównego problemu środowiskowego Żywiecczyzny.

Inicjatywa obejmuje działania związane z budową infrastruktury służącej do wytwarzania energii z OZE w budynkach mieszkalnych na terenie 10 gmin powiatu Żywieckiego (Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy Wieprz, Rajcza, Ujsoły, Żywiec), będących członkami Związku Międzygminnego ds. Ekologii (ZMGE).

Dzięki działaniom zamontowanych zostanie:

  • 2228 instalacji fotowoltaicznych (o łącznej mocy 10,6 MW)
  • 772 pomp ciepła (o łącznej mocy cieplnej 13,6 MW)

Mieszkańcy, którzy zgłosili się do programu otrzymują dofinansowanie do 95% kosztów inwestycji.

Firma CzysteGrzanie.pl jest oficjalnym wykonawcą w programie „Słoneczna Żywiecczyzna”.