Instalacje C.O.
Instalacje centralnego ogrzewania

Kreska

W naszym kraju ze względu na zmienność pór roku konieczne jest sezonowe dostarczanie energii cieplej w budynkach. Dla zapewnienia komfortu osobom korzystającym z pomieszczeń mieszkalnych lub przemysłowych temperatura wewnątrz budynków powinna być optymalna. Istnieją dwa główne sposoby dostarczania ciepła. Możliwe jest ogrzewanie pomieszczenia miejscowo, lub cały budynek centralnie.

W przypadku ogrzewania miejscowego skupiamy się na ustawieniu źródła ciepła w przestrzeni, którą chcemy użytkować. W praktyce wygląda to w ten sposób, że każde pomieszczenie wyposażone jest w swoje własne źródło ciepła np. w grzejnik na podczerwień.

Pojęcie ogrzewania centralnego jest nieco bardziej skomplikowane. Polega na ogrzewaniu wielu pomieszczeń z jednego źródła ciepła, które zazwyczaj umieszczone jest w kotłowni, bądź na zewnątrz budynku.

Elementy centralnego ogrzewania to:

  • Źródło ciepła, którym zazwyczaj jest piec. To w nim dzięki procesowi spalania uwalniana jest energia cieplna. Kotły dzielimy na te zasilane paliwami stałymi takimi jak węgiel, gaz ziemny, olej opałowy, biomasa czy biogaz, oraz te zasilane elektrycznością. Istnieje również możliwość ogrzewania budynku za pomocą pomp ciepła.
  • System dystrybucji, czyli organizacja rozprowadzenia ciepła z kotła do pomieszczeń przy pomocy rur lub kanałów powietrznych. Rury stosowane są w momencie gdy medium grzewcze stanowi ciecz, natomiast kanały powietrzne wykorzystywane są z ciepłym powietrzem. Cały system rozprowadzenia nazywany jest instalacją grzewczą.
  • Elementy grzejne oddające ciepło do pomieszczeń. Są to końcowe elementy systemu. Jeśli medium grzewczym jest ciecz są to grzejniki (kaloryfery instalowane w miejscach najbardziej narażonych na wychłodzenie) lub ogrzewanie podłogowe, natomiast w przypadku użycia ciepłego powietrza jako medium elementami oddającymi ciepło są anemostaty lub kratki grzewcze.

Już w momencie rozpoczęcia budowy jesteśmy zmuszeni postanowić jaki system ogrzewania zostanie użyty w budynku. Jest to fundamentalna decyzja mająca wpływ na zakres wykonywanych robót. Aby pomóc w podjęciu decyzji przedstawiamy listę zalet i wad centralnego ogrzewania.

Zalety C.O.

  • Brak konieczności instalacji pieca w pomieszczeniu ogrzewanym, źródło ciepła montowane jest w jednym miejscu, którym zazwyczaj jest kotłownia. Co za tym idzie ogrzewane pomieszczenie jest wolne od zanieczyszczeń, popiołu czy innych ubocznych produktów spalania dzięki czemu łatwiej utrzymać w nim porządek.
  • Możliwość zasilania systemu c.o. i c.w.u. przy zastosowaniu dwufunkcyjnego kotła.
  • Dopuszczalność zasilenia instalacji centralnego ogrzewania przy pomocy odnawialnych źródeł energii takich jak kolektory słoneczne lub pompa ciepła.
  • Wygodne korzystanie z miejskiej sieci ciepłowniczej.
  • Podłączenie do ogrzewania podłogowego.
  • Sterowanie i automatyka powala na regulację temperatury w pomieszczeniach w ciągu dnia i nocy, jak również podczas nieobecności użytkowników. Wpływa to na zmniejszenie wydatków oraz komfort użytkowania budynku.
  • Bezpieczeństwo użytkowania jest na najwyższym poziomie, gdyż źródło ciepła znajduje się w osobnym pomieszczeniu.

Wady C.O.

  • Koszt zakupu elementów i wykonanie instalacji jest wysoki (w przypadku ogrzewania miejscowego unikamy tego kosztu zupełnie).
  • Konieczność wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia w budynku gdzie będzie znajdował się kocioł, czyli tzw. kotłownia. Dodatkowo pojawia się konieczność składowania paliwa oraz popiołu.
  • Straty przesyłu zwiększają się wraz z odległością na jaką trzeba przesłać ciepło, innymi słowy długość orurowania ma negatywny wpływ.
  • Usterkowość systemu przekłada się na wszystkie ogrzewane pomieszczenia.
  • Niesolidne wykonie instalacji, niewłaściwe poprowadzenie kanałów gorącego powietrza, czy eksploatacja systemu to główne przyczyny usterkowości systemu.
  • Potrzeba uzupełniania ubytków wody w systemie instalacyjnym oraz odpowietrzania w momencie przedostania się powietrza do instalacji.