Kotły gazowe
Wielu klientów ze względu na ogrom zalet wybiera ogrzewanie gazowe. Jest ekologiczne - charakteryzuje się ono niską emisją szkodliwych dla środowiska substancji. Daje użytkownikom komfort, w postaci czystego domu, jest praktycznie bezobsługowe i pozwala na precyzyjne ustawienie temperatury.
Podział kotłów gazowych:
Piece gazowe cieszą się sporą popularnością, a dzięki dynamicznemu rozwojowi techniki produkcji stają się coraz wydajniejsze.
Kotły zasilane gazem możemy podzielić ze względu na kilka kategorii.

Ze względu na pełnione funkcje:
- jednofunkcyjny (współpracuje z kilkudziesięciolitrowym zasobnikiem, w którym gromadzi się ciepła woda użytkowa
Piece jednofunkcyjne są instalowane w głównej mierze w domach, w których z ciepłej wody użytkowej korzysta wiele osób jednocześnie. Woda jest wcześniej podgrzewana i magazynowana w zasobniku, co wpływa na komfort przy równoczesnym poborze cwu. - dwufunkcyjny (podgrzewa wodę przepływowo)
Piece dwufunkcyjne podgrzewają wodę w sposób przepływowy na bieżąco, czyli podczas poboru. Zajmują niewiele miejsca, więc są najczęściej instalowane w mieszkaniach. Problem pojawia się przy jednoczesnym poborze ciepłej wody, możliwe wahania temperatur.


Ze względu na sposób montażu:
- Stojące
- Wiszące
Wybór między kotłem stojącym, a wiszącym zależy przede wszystkim od miejsca w którym chcemy go umieścić. Kotły wiszące są zdecydowanie mniejsze i bardziej kompaktowe, mogą nawet wkomponować się w zabudowę meblową. Polecane są zatem do mieszkań.
Piece stojące są cięższe i potrzebują więcej miejsca, dlatego montuje się je w kotłowniach. Dzięki żeliwnemu wymiennikowi ciepła są bardzo trwałe.

Ze względu na komorę spalania:
- Z otwartą komorą spalania
Piec z otwartą komorą spalania czerpie powietrze z pomieszczenia, w którym jest zainstalowany. By zapewnić prawidłową pracę kotła, w tym przypadku, wymagana jest duża ilości powietrza, więc miejsce instalacji powinno zapewniać odpowiednią wentylację. - Z zamkniętą komorą spalania
Kotły z zamkniętą komorą powietrza są nowocześniejsze, a co za tym idzie bardziej bezpieczne. Powietrze doprowadzane jest jednym kanałem z zewnątrz budynku, natomiast drugim kanałem odprowadzane są spaliny. Minimalizuje to zagrożenie zatrucia czadem praktycznie do zera.

Kocioł gazowy kondensacyjny, czy tradycyjny?
Piece kondensacyjne wyróżniają się lepszą sprawnością, cichą pracą, wyższymi parametrami technicznymi i eleganckim wyglądem. Część energii cieplnej z pary wodnej jest odzyskiwana, co przekłada się na mniejsze zużycie gazu. Dzięki temu wydajność kotła kondensacyjnego wynosi ponad 100%. W porównaniu z piecami tradycyjnymi ich cena jest jednak znacznie wyższa. Nie mniej jednak uwzględniając rosnące ceny gazu, koszt instalacji pieca kondensacyjnego zwraca się po ok 4-6 latach.

