Kotły na paliwa stałe

Kreska

Przy wyborze kotła, oprócz kosztu inwestycji musimy wziąć pod uwagę również rodzaj paliwa, które planujemy stosować, efektywność urządzenia, łatwość eksploatacji, jak komfort użytkowania. Warto zwrócić uwagę także na aspekty środowiskowe i możliwość wykorzystania darmowej energii z otoczenia.

Kotły grzewcze nadal są najpowszechniej stosowanymi źródłami ciepła w budynkach mieszkalnych. Dzięki spalaniu dostarczanego do nich paliwa wytwarzane jest ciepło, które zostaje przekazane do wody wypełniającej instalację.

Kotły na paliwa stałe

Podział kotłów:

Podział kotłów
  • urządzenia gazowe,
  • kotły na paliwo płynne (np. olej opałowy),
  • kotły na paliwo stałe (np. węgiel kamienny, koks, drewno).

Możemy również podzielić kotły z uwzględnieniem ich usytuowania na urządzenia stojące i wiszące, funkcjonalności na urządzenia jednofunkcyjne i dwufunkcyjne, sposobu pobierania powietrza i odprowadzania spalin na urządzenia z otwartą i zamkniętą komorą spalania, oraz sposobu działania na urządzenia tradycyjne, niskotemperaturowe i kondensacyjne.

Podział kotłów na paliwa stałe

Jakie paliwo do kotła na paliwo stałe?

Jakie paliwo do kotła na paliwo stałe?

Do wyboru mamy przede wszystkim:

  • węgiel-groszek (tzw. ekogroszek) do kotłów z podajnikiem;
  • gruby węgiel (orzech lub kostka) do kotłów zasypowych;
  • pellety do kotłów z podajnikiem;
  • drewno kawałkowane do kotłów zasypowych lub bardzo wyspecjalizowanych tzw. zgazowujących.

Istnieje możliwość zastosowania nieco mniej typowej biomasy typu słoma, wióry a nawet pestki owoców. Niestety te paliwa warto rozważać jedynie wtedy, gdy jesteśmy pewni ich długoterminowej dostępności.

Pomimo, iż większość kotłów technicznie jest przystosowana do spalania różnego rodzaju surowców, to jednak parametry i efektywność pracy urządzenia są różne w zależności od zastosowanego typu paliwa. Tylko dzięki zastosowaniu dedykowanego rodzaju paliwa można osiągnąć deklarowaną sprawność i czystość spalania.

Kotły DefroPiece Defro

Kocioł w najlepszej klasie

Kocioł w najlepszej klasie

Coraz większą uwagę zwracamy na jakość powietrza, którym oddychamy. W związku z tym od 1 października 2017 obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju w sprawie wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów. Według przepisów dozwolone jest instalowanie wyłącznie takich kotłów, które spełniają wymagania określone w normie PN-EN 303-5:2012 dla urządzeń 5 klasy.

Kotły 5 klasy emitują najmniejszą ilość tlenku węgla, produkują najmniejszą ilość pyłu i wykazują najwyższą sprawność (90% i wyżej). Odznaczają się szczelną izolacją termiczną, co pozwala uzyskać wysoką temperaturę potrzebną do spalania lotnych substancji wydzielających się z paliwa.

Cennym elementem w tego typu piecach są tak zwane zawirowywacze (turbulizatory) montowane w kanałach spalinowych. Dzięki wprowadzeniu spalin w ruch spiralno-obrotowy pył powstały w wyniku spalania zatrzymuje się w kotle, w ten sposób nie zanieczyszcza powietrza.

Kotły na paliwa stałe Bielsko-Biała

Automatyzacja kotłów na paliwa stałe

Automatyzacja kotłów na paliwa stałe

Kwestie wygody Klientów, jak również chęć ograniczenia kosztów ogrzewania to najistotniejsze powody ciągłej automatyzacji urządzeń grzewczych.

Automatyczne podajniki paliwa, które nie wymagają stałej obsługi i mogą współpracować z automatyką pogodową (regulator pogodowy wyposażony w czujnik rejestrujący temperaturę na zewnątrz budynku) są definitywnie najwygodniejsze w użyciu. Sterowany automatycznie podajnik przekazuje paliwo z pojemnika w ściśle określonej ilości i czasie, które pozwolą uzyskać temperaturę wody wskazaną przez sterownik. Sterowniki kotłów posiadają programy optymalizujące ich pracę w zależności od stosowanego paliwa. Ich zadaniem jest takie ustawienie parametrów pracy urządzenia, aby dla uzyskania zadanej temperatury w mieszkaniu zużyta została jak najmniejsza ilość paliwa. Dużą popularnością cieszą się również kotły z funkcją automatycznego czyszczenia palnika oraz wymiennika, co znacząco wpływa na komfort użytkowania.

Za sprawą tak zautomatyzowanego kotła jedynym obowiązkiem użytkownika jest uzupełnianie paliwa, które w standardowym zasobniku uzupełnia się co kilka/kilkanaście dni (w zależności od temperatury na zewnątrz oraz wielkości zasobnika) i opróżnianie popiołu. Wyjątek stanowią tutaj kotły na biopaliwa (zwłaszcza pellet). W tym przypadku odpowiednia optymalizacja pozwala na usuwanie popiołu zaledwie kilka razy w sezonie. Dużym plusem są również wysokie właściwości energetyczne pelletu, które pozwalają obniżyć koszty ogrzewania.

Kotły na paliwa stałe ŻywiecKotły na ekogroszek
Defro- producent kotłów c.o. na paliwa stałe
Tekla - piece, kotły CO na pellet, ekogroszek, węglowe
MZ- Kotły na pellet
Chcesz płacić mniej za rachunki lub nie mieć ich wcale? Zostaw swój numer, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb.

Zadzwoń
Pokażemy Ci drogę, którą trzeba iść, pomożemy zrobić pierwszy krok i dalej pójdziemy razem.