Rekuperacja

Rekuperacja

Niewidzialny proces

Powietrze w naszych domach jest w ciągłym ruchu. Jego cyrkulacja, to proces, który trwa bez przerwy w naturalnym, otwartym środowisku oraz w zamkniętych pomieszczeniach i działa na zasadach fizyki. Powietrze jest zanieczyszczone przez nas samych, którzy wydychamy do atmosfery dwutlenek węgla oraz przez krążące w nim mikro organizmy, kurz i emitowane przez urządzenia elektryczne fale magnetyczne. Wentylacja to usuwanie zanieczyszczeń z obiegu powietrza, a następnie zastępowanie zużytego powietrza świeżym. Nawet jeśli nie zdajemy sobie sprawy z tego jak to się dzieje, nasz dom cały czas oddycha.

Wentylacja grawitacyjna

Najbardziej naturalnym sposobem na wywietrzenie pomieszczenia, jest otwarcie okien i zrobienie przeciągu, jednak obecne standardy budowlane (norma PN-83/B-03430) muszą być spełniane o zastosowanie minimum, jakim jest wentylacja grawitacyjna. Mechanizm wentylacji grawitacyjnej, to sieć kanałów przez które przepływa świeże powietrze z zewnątrz budynku do środka pomieszczenia. W drugą stronę wydostaje się powietrze zużyte, na zewnątrz budynku. Dzieje się to dzięki różnicy ciśnień i gęstości między ciepłym powietrzem w domu. Kiedy powietrze na zewnątrz spada do temperatury 12 °C i poniżej, różnica w gęstości i ciśnieniu powietrza zaczyna działać. Powstaje ciąg wentylacyjny, który powoduje naturalnych ruch powietrza. Wymiana powietrza jest możliwa dzięki naturalnym nieszczelnościom, np. okien oraz przez kratki wentylacyjne. Te ostatnie powinny być umieszczone wysoko, aby w procesie wentylacji brało udział powietrze o najwyższej temperaturze.

Wentylacja Beskidy

Dlaczego wentylacja jest taka ważna?

Przepisy, które regulują prawidłowe działanie wentylacji wskazują dokładnie jaką obiętość, w jakim czasie zużyte masy powietrza powinny zostać wymienione samoczynnie na nowe. Prawidłowa cyrkulacja zakłada trwanie tego procesu do dwóch godzin. Jest to od 15 m3/h w pomieszczeniach bez okien takich jak garderoba, do 70m3/h w kuchni. Obojętnie czy z oknem, czy bez. Dla tego pomieszczenia jest charakterystyczne mieszanie się większej temperatury związanej z gotowaniem i czasami użyciem gazu, dlatego wymiana powietrza powinna być najczęstsza. Nieprawidłowe działanie tego systemu przyczynia się do pogorszenia jakości zdrowia. Domownicy mogą się skarżyć na alergie, bóle głowy, chore zatoki. Problemy z cyrkulacją są też widoczne gołym okiem, przez skraplanie się wody na szybach w zimie lub powstawanie grzybów na ścianach. Taki widok obniża zarówno komfort estetyczny jak i wpływa na samopoczucie.

Wentylacja Beskidy

Wentylacja mechaniczna

Jeśli chcemy ponieść standard wentylacji w naszych pomieszczeniach, możemy do ich wentylacji zastosować wentylację wspomaganą, czyli mechaniczną. W tym systemie ruch powietrza powstaje za pomocą działań wymuszonych przez zastosowanie wentylatorów w kanałach wentylacyjnych. Taki system jest niezależny od warunków atmosferycznych. Wentylacja nawiewna zasysa powietrze z zewnątrz do wnętrza budynku. Wentylacja wywiewna w drugą stronę. Obydwa rodzaje mogą funkcjonować równocześnie, ale samą instalację wywiewną stosuje się częściej, jeśli pomieszczenie, które chcemy oczyścić, jest zanieczyszczone gazem, wysokimi temperaturami, parą lub dużą ilością pomieszczeń bez okien.

imageskolektory sloneczne.jpg
images.jpg
imagesmarki.jpg
Chcesz płacić mniej za rachunki lub nie mieć ich wcale? Zostaw swój numer, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb.

Zadzwoń
Pokażemy Ci drogę, którą trzeba iść, pomożemy zrobić pierwszy krok i dalej pójdziemy razem.