9 powodów, dla których warto zdecydować się na domową instalację fotowoltaiczną

1.
Pierwsza zaleta fotowoltaiki- oszczędność na rachunkach

Oszczędność

Argument, który jest najbardziej opłacalny dla naszego portfela wynikający z założenia przydomowej mikro instalacji fotowoltaicznej. Przy obecnych, wysokich cenach prądu i jego stałych wzrostach cen, początkowa inwestycja w fotowoltaikę, zwraca się już po 6-7 latach od zmiany źródła zasilania prądem. Oczywiście koszt samej instalacji jest sporym wydatkiem, jednak ponosimy go jednorazowo, a korzyści związane z oszczędnością opłat za prąd są długofalowe. Przy odpowiednio dobranym systemie fotowoltaicznym, który jest skalkulowany pod potrzeby naszego zużycia energii, będziemy płacili jedynie roczną opłatę za licznik. Biorąc pod uwagę żywotność paneli na poziomie 25 lat gwarancji producentów, rachunek jest bardzo prosty i wynosi ok. 18 lat bezpłatnego prądu.


2.
Druga zaleta fotowoltaiki- dofinansowania i dotacje OZE

Dofinansowania i dotacje

Obecnie istnieje bardzo szeroki wachlarz opcji dotacji i dofinansowań do odnawialnych źródeł energii, z których mogą korzystać zarówno osoby prywatne, gospodarstwa domowe, firmy i działalności rolnicze. Dotację można uzyskać w postaci grantów z różnych lokalnych i krajowych programów dofinansowań, lub dotacji celowych z urzędów miasta. Kwoty dofinansowań wahają się od 5 tysięcy złotych do ok 95% zwrotów za całość inwestycji, w przypadku programów lokalnych. Dzięki takiej pomocy unijnej lub rządowej, możemy rozpocząć produkcję własnego prądu minimalnym kosztem, a oszczędności mogą być już odczuwalne po pierwszym roku korzystania z instalacji.


3.
Trzecia zaleta fotowoltaiki- niezależność energetyczna

Niezależność

Niezależność energetyczna od dystrybutora energii jest ważna ze względu na podwyżki cen prądu i opłaty dodatkowe, które operator energii dolicza w poszczególnych taryfach za prąd. Dzięki temu, że zostajemy właścicielami własnej mikro instalacji, zmienia się sposób rozliczeń z operatorem i jego rola w rozliczaniu naszego prądu. Zostaje on jedynie „opiekunem” naszego prądu. Przy nadprodukcji prądu, czyli podczas dnia i słonecznej pogody, nadmiar naszego prądu trafia do operatora poprzez licznik dwukierunkowy. Analogicznie prąd, który wyprodukowaliśmy wcześniej i który trafił do operatora, wróci do nas w drugim kierunku, kiedy będziemy go potrzebować, czyli w nocy lub podczas pochmurnych dni.


4.
Czwarta zaleta fotowoltaiki- indywidualność w doborze mocy

Indywidualność w doborze mocy

Każda instalacja jest zaprojektowana w taki sposób, aby dobrać jej moc i ilość paneli fotowoltaicznych do realnego zużycia budynku, które wynika z bieżących rachunków za prąd. Dodatkowo warto ją minimalnie zwiększyć z myślą o kolejnych urządzeniach elektrycznych, które być może będziemy używać. Jeżeli planujemy rozpocząć ogrzewać dom i wodę energią z fotowoltaiki, przy pomocy np. pompy ciepła, to moc urządzeń należy wkalkulować w ilość paneli. Zdecydowanie nie warto robić instalacji o wiele większej niż obecne i przyszłe zużycie, ponieważ nic nie zyskujemy na nadprodukcji prądu, którego nie jesteśmy w stanie zużyć w ramach budynku, którego dotyczy instalacja. Operator energii nie może jej od nas odkupić i tak samo nie możemy jej przekazać innej osobie lub innemu gospodarstwu.


5.
Piąta zaleta fotowoltaiki- kompleksowość i kompatybilność

Kompleksowość i kompatybilność z innymi odnawialnymi źródłami energii

Darmowy prąd to nie tylko koniec rachunków za energię. Łącząc instalację fotowoltaiczną z ogrzewaniem wody i centralnego ogrzewania na prąd, dodatkowo kasujemy rachunki za inne źródła ciepła, takie jak gaz, paliwa stałe lub płynne. Ogrzewając wodę użytkową i C.O. poprzez pompy powietrza lub kolektory słoneczne, zasilane energią prądu ze słońca, rezygnujemy z kotłów i piecy zasilanch tradycyjnymi paliwami kopalnianymi. Dzięki temu sprowadzamy rachunki jedynie do płacenia rocznego kosztu jednego licznika u operatora energii.


6.
Szósta zaleta fotowoltaiki- bezpieczeństwo energetyczne

Bezpieczeństwo energetyczne

Biorąc pod uwagę zawirowania związane z cenami paliw kopalnianych, sytuacją polityczną na świecie, konfliktami państw, które są dystrybutorem węgla i gazu, warto zwrócić uwagę na plusy własnej instalacji. Dzięki takiej domowej inwestycji jesteśmy odporni nie tylko na lokalne lub krajowe podwyżki cen prądu, ale także na zawirowania geo-polityczne w skali globalnej. To gwarantuje nam spokój na lata, również biorąc pod uwagę starzejące się społeczeństwo, niepewne stawki emerytur i zmiany związane z polityką krajową, zwłaszcza dla osób starszych decydujących się na alternatywne źródło tworzenia prądu. Fotowoltaika to rozwiązanie dla powyższych problemów, gwarantująca spokój na długie lata, ponieważ podstawowa żywotność paneli sięga 25-30 lat.


7.
Siódma zaleta fotowoltaiki- ekologia

Ekologia

Jeden z pierwszych powodów, dla których powstało zasilanie na bazie energii ze słońca. Wykorzystanie źródła zasilania, które jest bezpłatne w pozyskaniu i nie wiąże się z emisją gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń do atmosfery, jest genialne w swojej prostocie. Na szczęście ekologia i ekonomia bardzo często w tym przypadku idą w parze, dlatego dbając o siebie, swoją rodzinę i finanse, dbamy o przyszłość kolejnych pokoleń. Tworząc zielony prąd w domowym zaciszu, dokładamy cegiełkę do poszerzania świadomości ekologicznej w najbliższym otoczeniu sąsiadów i rodziny.


8.
Ósma zaleta fotowoltaiki- prostota systemu fotowoltaicznego

Prostota systemu

Raz zamontowana instalacja jest obsługiwana przez falownik, a właściciel ma wgląd w jej funkcjonowanie za pomocą aplikacji w telefonie. Dodatkowe monitory zużycia i parametrów są opcjonalne, ale nie są koniecznością. Tak samo jak nie jest potrzebne mycie lub odśnieżanie paneli ani żadne prace konserwacyjne lub przeglądy. Systemy są praktycznie bezawaryjne i skonfigurowane indywidualnie na potrzeby zużycia indywidualnie. Instalacja działa automatycznie bez naszego zaangażowania i wysiłku.


9.
Dziewiąta zaleta fotowoltaiki- utrzymanie mocy

Utrzymanie mocy

Ze względu na wysoką jakość stosowanych materiałów i stale rozwijającą się gałąź przemysłu technologicznego, panele wykonywane obecnie cechuje bardzo wysoki poziom utrzymania mocy na przestrzeni lat. Od dłuższego czasu moduły, które stosuje się w montażach, są materiałami polikrystalicznymi, co oznacza, że są bardziej trwałe w eksploatacji, a ich spadki mocy związane z eksploatacją, są poniżej 1% rocznie. Oferty producentów są także poszerzane o panele najnowszej generacji, które gwarantują zerowe spadki mocy. Dlatego warto przy podejmowaniu decyzji rozważyć kierowanie się wyborem najlepszych komponentów i nie podejmować decyzji motywowanej najtańszym kosztem. Odnawialne źródła energii to sprawdzona inwestycja na lata w sprawdzony system, który pomaga oszczędzić nam pieniądze, a Ziemi oszczędzić już i tak bardzo wykorzystane surowce i złoża naturalne.

Kategoria wpisu:Blog OZE
Tagi: #fotowoltaika #tani-prad #dlaczego-fotowoltaika #zalety-fotowoltaiki #9-powodow-wyboru-fotowoltaiki

Podziel się informacjami z innymi:

coppy link Dodaj zakładkę Google bookmarks meesenger skipi
Chcesz płacić mniej za rachunki lub nie mieć ich wcale? Zostaw swój numer, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb.

Zadzwoń
Pokażemy Ci drogę, którą trzeba iść, pomożemy zrobić pierwszy krok i dalej pójdziemy razem.