Dlaczego pompy ciepła?
Pompy ciepła powstały z myślą o zysku ekologicznym i ekonomicznym. Kierując się jednym z dwóch jako nasz priorytet, ten drugi zawsze jest osiągany. Aby dowiedzieć się dlaczego warto zainwestować w to nowoczesne urządzenie, warto zrozumieć jak ono działa.

Jak działa pompa ciepła?
Pompy powietrzne są źródłem ogrzewania dolnego, czyli głównego środowiska, z którego jest wytwarzane ciepło dla domu. W niektórych przypadkach, może być głównym źródłem ciepła w systemie binarnym, czyli takim, gdzie wspomagamy główne źródło dowolnym innym. Najprostszy sposób wyjaśnienia jak działa pompa, można opisać na zasadzie analogii do działania lodówki. Wytwarza ona chłodne powietrze do wnętrza komory lodówki, a oddaje ciepłe powietrze do otoczenia. Pompa powietrza działa podobnie, tylko, że w drugą stronę. Zasysa powietrze z otoczenia, spręża je i ten proces ogrzewa powietrze, które następnie jest rozprowadzane po całym domu lub ogrzewa wodę użytkową.
To co widać na pierwszy rzut oka, to brak materiału opałowego i wszystkich skutków z nich związanych. Znika potrzeba prowadzenia kotłowni, co za tym idzie nie mamy do czynienia z brudem i unoszącym się pyłem. Odpada nam praca związana z załadowaniem materiału opałowego, jeśli urządzenie grzewcze nie posiada podajnika i wreszcie znika efekt negatywnych skutków spalania na środowisko naturalne, o którym wiedzą już nawet małe dzieci. Niemniej, pompy powietrza działają przy pomocy energii elektrycznej, która zazwyczaj pochodzi z elektrowni, działającej w oparciu o węgiel kamienny. Jeżeli zależy nam na aspekcie ekologicznym i ekonomicznym, z rozwiązaniem przychodzi zbudowanie przydomowej mikro instalacji elektrycznej, bazującej na energii z paneli fotowoltaicznych.
Podziel się informacjami z innymi:
